Гідронефроз у дітей - види, причини, діагностика та лікування

У разі гідронефрозу в дітей неправильно формується сечовід. Це вроджений стан, який може проявлятися на різних стадіях внутрішньоутробного розвитку, починаючи з першого триместру.

Види гідронефрозу у дітей

Гідронефроз може бути необструктивним і не вимагати хірургічного лікування.

Так само часто зустрічається корегований гідронефроз. Це коли після пластики мисково-сечовідного сегмента нирка все одно не скорочується, розширені чашечки залишаються досить широкими, але при цьому відтік сечі відновлюється. Часто це трапляється, коли оперують нирку з дуже поганою функцією. Головне, за що ми боремося, — це не звуження миски, а відновлення відтоку з нирки. У таких випадках іноді необхідним буває проведення повторної операції, коли дитина виросте. Де краще зробити операцію? Вибирайте перевірені клініки та досвідчених лікарів. В клініці «JMC» є сучасне відділення педіатрії та лікарі вищої категорії, деталі на сайті за посиланням: https://jmc.org.ua/.

Є міжнародна класифікація за ступенями гідронефрозу — SFU (Society of fetal urology, Міжнародне товариство пренатальної урології). Згідно з цією класифікацією, існує 5 ступенів гідронефрозу (від 0 до 4). Ступені гідронефрозу 2 і 3 за SFU у більшості дітей самостійно вирішуються на першому році життя в процесі росту. Це відбувається тому, що немовля переважно лежить, у нього слабкий і нерозвинений м’яз ниркової миски. З ростом дитини сечові шляхи починають «дозрівати». Дозрівають гладкі м’язи кишечника, дозріває скелет, мускулатура, те ж саме відбувається і з гладкими м’язами верхніх сечових шляхів. У вертикальному положенні сечовим шляхам працювати набагато легше. Саме тому гідронефроз у маленьких дітей рекомендується спостерігати протягом першого року (якщо збережена функція нирки, якщо немає запального процесу, якщо це односторонній процес).

Причини гідронефрозу у дітей

Причиною розвитку гідронефрозу може стати внутрішньоутробна вада: стриктура, стеноз мисково-сечовідного сегмента, додаткова судина, високе відходження сечоводу, камінь, пухлина, зовнішня спайка.

Симптоми захворювання

Якщо гідронефроз не діагностували внутрішньоутробно, то він може не проявлятися протягом тривалого часу (якщо гідронефротична трансформація не пов’язана з гострою обструкцією нирок). Саме тому в рамках диспансеризації дітей першого року життя обов’язково виконують УЗД органів черевної порожнини, включно з органами сечовидільної системи. Це скринінгове УЗД, яке дасть змогу запідозрити ваду розвитку сечовидільної системи та виявити її до приєднання ускладнень, наприклад, гострого запального процесу через порушення відтоку сечі з нирки.

Якщо це гідронефротична трансформація без порушення функції нирки, запідозрити її практично неможливо. Тому ми налаштовуємо батьків на те, щоб вони не нехтували диспансеризацією дітей і проводили її в повному об’ємі. Тобто здавали аналізи сечі та проводили ультразвукові дослідження.

Діагностичні методи

З урахуванням можливостей пренатальної діагностики часто УЗД плода дає змогу встановити діагноз ще до народження.

Однак не завжди лікарі виявляють цю патологію у плода при ультразвуковому дослідженні під час планових скринінгів на 20-22 та 31-33 тижнях вагітності.  Але якщо порушення виявляють, то називають його, як правило, не гідронефрозом, а внутрішньоутробною пієлоектазією — розширенням миски.

Досить часто ми стикаємося з тим, що фахівці внутрішньоутробної діагностики, бачачи односторонній процес, невелике розширення миски, кажуть мамам, що дитина народиться, «пропісяється», і все минеться. Можливо, це правильно з погляду збереження спокою вагітної. Але будь-яка мама, якій під час вагітності повідомили про неправильне формування нирки та сечових шляхів плода, має розуміти, що на 5-7 добу після народження малюка необхідно провести ультразвуковий скринінг. Саме на 5-7 добу, а не раніше, бо в перші дні після пологів через сечовід дитини ще не проходить достатньої кількості рідини, нирки виділяють мало сечі, і ультразвукова діагностика не буде настільки інформативною. Саме на 5-7 добу після народження у дитини формується діурез. Тому якщо не йдеться про критичний стан дитини, двосторонній процес або погані показники біохімічного аналізу крові, ультразвуковий скринінг доцільно проводити саме на таку добу життя дитини.

УЗД — це скринінговий метод, який дає змогу запідозрити аномалію розвитку (неправильно розвинену нирку, розширену миску, розширені чашечки тощо). Але щоб встановити діагноз гідронефроз, цього дослідження недостатньо.

Найважливіше в діагностиці гідронефротичної трансформації — це визначити функціональний стан нирки і верхніх сечових шляхів. Тобто важливим є збереження функції нирки (секреторної, що відповідає за формування і накопичення сечі, та видільної) та уродинаміка верхніх сечових шляхів (показник того, як швидко сеча по верхніх сечових шляхах надходить у сечовий міхур). Екскреторна урографія, прийнята в нашій країні в більшості клінік, навіть виконана на найсучаснішому цифровому обладнанні, за своєю методологією не дасть змоги діагностувати гідронефроз, це дослідження дає уявлення тільки про анатомічний стан нирки.

Динамічна сцинтиграфія — це єдиний метод, який дає змогу оцінити картину захворювання, зрозуміти, чи має захворювання обструктивний характер і чи потребує хірургічної корекції. У деяких випадках крім УЗД і динамічної сцинтиграфії ми проводимо комп’ютерну томографію (КТ) для визначення причини гідронефрозу, анатомії нирки і планування хірургічного втручання.

Лікування гідронефрозу у дітей

Медикаментозної терапії гідронефрозу не існує. Але важливо проводити профілактику запальних ускладнень. Якщо до розширеної миски приєднується інфекція, буде порушений відтік сечі з неї, може сформуватися запальний процес — пієлонефрит.

Після того, як діагноз встановлений, коли лікар побачив, що гідронефроз обструктивний, що справді порушено відтік сечі з нирки, він розпочинає формування плану лікування. Хірургічне лікування спрямоване на те, щоб усунути зону звуження в сечоводі й виконати пластику між ним і мискою.  Існують різні види втручань:

  • класична операція через «розріз» (люмботомія);
  • лапароскопічна (операція через «проколи» в черевній стінці);
  • ретроперитонеоскопічна операція;
  • робот-асистована пластика.

Ми оперуємо не миску сечоводу, а дитину. Тому метод хірургічного лікування підбирається індивідуально. Хороший хірург-уролог повинен володіти всіма техніками проведення операцій, а клініка — володіти всім необхідним обладнанням та інструментарієм.

Безумовно, перед відкритими операціями лапароскопічні методики мають низку переваг: точніший результат, скорочений відновлювальний період, відсутність шрамів, менші ризики післяопераційних ускладнень.

Таким чином, вид операції визначається не індивідуально хірургом, а командою, яка включає в себе анестезіолога, педіатра, хірурга з позиції того, що буде максимально ефективно і безпечно для конкретної дитини.

Але не потрібно боятися шрамів. Питання не у величині розрізу, а в тому, щоб хірургічне лікування було проведено максимально ефективно і безпечно для конкретного пацієнта.

Особливості лікування двостороннього гідронефрозу

Двосторонній процес — це більш серйозна ситуація. Уже з виписки з пологового будинку таких діточок беруть під спостереження дитячі урологи і планують проведення оперативного втручання. Рідко проводять операції відразу з двох сторін. Іноді ставлять дренаж з одного боку, а з іншого проводять пластику. Але це дуже індивідуально.

Прогноз і можливі ускладнення

Якщо говорити про класичний односторонній гідронефроз зі збереженою функцією нирки, прогноз дуже добрий, і більшість наших пацієнтів до підліткового віку не мають жодних обмежень.

Якщо гідронефроз не лікувати, нирка втратить свої функції, і її доведеться видалити.

Відновлення після операції

Протягом 3-7 днів після будь-якого реконструктивно-пластичного втручання у пацієнта стоять дренажі, нефростома, стент. У цей час за пацієнтом спостерігає уролог в умовах стаціонару повного дня або денного стаціонару залежно від стану пацієнта.

Коли дитині не потрібна інфузійна терапія, знеболювання і безперервне спостереження, ми виписуємо її зі стаціонару. Звісно, ми залишаємося на зв’язку з нашими пацієнтами і готові цілодобово проконсультувати та надати допомогу.

Надалі дитині обов’язково потрібно проходити регулярні обстеження, що дають змогу оцінити, як працює створений анастомоз, нирка, як росте сечовід тощо. Ми спостерігаємо дітей до 18-20 років, щоб бути впевненими в тому, що прооперований орган встигає рости разом із дитиною.

Светлана, www.medicinaportal.com